Aký je správny detský matrac?

Ak je výber správneho matraca dôležitý pre dospelých, pretože má zásadný vplyv na kvalitu odpočinku a eliminuje bolesti chrbta a chrbtice, pre deti to platí dvojnásobne. Deti a dospievajúci sa ešte len vyvíjajú, takže nesprávny výber matraca môže mať ešte vážnejšie následky ako u nás dospelých. Rovnako je dôležité rozlišovať medzi malými deťmi a dospievajúcimi; deti v rôznom veku majú rôzne potreby a požiadavky. Výber správneho matraca pre svojho potomka v tejto situácii nemusí byť pre rodičov jednoduchou úlohou. Na čo by ste sa mali zamerať? A existujú nejaké všeobecné pravidlá pre výber detského matraca?

Matrace do detskej postieľky

23

Bábätká a malé deti trávia v postieľke podstatnú časť dňa, preto je samozrejmé, že sa bez správneho matraca naozaj nezaobídu. Detský matrac by mal spĺňať niekoľko požiadaviek. Predovšetkým z hľadiska bezpečnosti musí matrac presne pasovať do postieľky a nesmie vytvárať medzery na okrajoch, kde by sa dieťa mohlo zachytiť o končatiny a zraniť sa. Rovnako by mal byť matrac od overeného značkového výrobcu, pretože len tak je možné zaručiť, že pri výrobe matraca neboli použité žiadne škodlivé chemikálie. Medzi vhodné materiály patrí kokosové vlákno, latex atď. V neposlednom rade by mal mať matrac snímateľný a ľahko umývateľný povrch. Matrac by mal byť tiež priedušný, aby umožňoval cirkuláciu vzduchu a zabránil prehriatiu tela dieťaťa. Pokiaľ ide o tvrdosť, pre malé deti sa odporúča stredná úroveň tvrdosti. Príliš tvrdý alebo príliš mäkký matrac by spôsobil deformáciu chrbtice dieťaťa, ktorá by sa nevyvíjala správne.

Väčšie deti a dospievajúci

24

V okamihu, keď vaše dieťa prejde z detskej postieľky na bežnú posteľ, bude potrebovať aj nový matrac. V každej fáze rastu dieťaťa musí byť vhodný z hľadiska nosnosti (matrac by nikdy nemal byť menší, ako dieťa váži) a mal by byť vyrobený z kvalitných materiálov a dostatočne priedušný na odvetrávanie potu a vlhkosti. Vo všeobecnosti platí, že deti a dospievajúci by nemali používať matrace z pamäťovej peny alebo zónové matrace. Tieto špeciálne typy matracov ponúkajú mnoho výhod pre dospelých, ale nie sú vhodné pre ešte vyvíjajúcu sa chrbticu. Aj keď vaše dieťa už používa posteľ štandardnej veľkosti, odolajte pokušeniu kúpiť mu tento matrac, ktorý je na prvý pohľad zaujímavý a kvalitný.

Väčšie deti už s vami dokážu pri výbere matraca komunikovať, preto ich nechajte vyskúšať a zohľadnite ich názor; matrac musí byť pre dieťa pohodlný a príjemný. Ak to tak nie je, zohľadnite ich názor a skúste nájsť iný, vhodnejší matrac. Rovnako ako pri výbere matraca pre seba, ak máte akékoľvek otázky, neváhajte sa poradiť s odborníkmi v tejto oblasti.