Kedy je tvrdý matrac dobrý?

Bolesť chrbta a chrbtice, prebúdzanie sa s mrzutou náladou, skorá únava - to sú len niektoré z dôsledkov zle zvoleného matraca a neefektívneho spánku. Výber správneho matraca je preto mimoriadne dôležitý krok, ktorý v konečnom dôsledku ovplyvní náš pracovný aj osobný život. Keďže však každý z nás je jedinečný originál, nie je možné povedať, že ten či onen matrac je najlepší. Musíte si vybrať ten, ktorý vám vyhovuje. Napriek tomu je možné pri jeho výbere do určitej miery dodržiavať niektoré všeobecné pravidlá. Napríklad tie, ktoré sa týkajú tvrdého matraca. Kedy by ste o ňom mali uvažovať?

Prečo je výber matraca taký dôležitý?

20

Hlavným účelom matraca je poskytnúť nášmu telu, najmä chrbtici, dostatočnú oporu počas spánku. Správne zvolený matrac by mal zafixovať chrbticu v správnej polohe a nenútiť ju k deformácii. Nesprávny výber matraca vedie k tomu, že táto základná funkcia nie je splnená, čo má za následok bolesti chrbta a kĺbov alebo negatívny vplyv na krvný obeh.

Tvrdý matrac

21

Donedávna sa všeobecne považoval za vhodnejší tvrdší matrac. Tento prístup je už zastaraný a platí vyššie uvedené, t. j. každému vyhovuje niečo iné. Stále však možno povedať, že tvrdšie matrace sú lepšou voľbou pre ľudí s vyššou telesnou hmotnosťou alebo tých, ktorí trp iabolesťami chrbta. Pre nich je tvrdší matrac jediným spôsobom, ako dostatočne zafixovať chrbticu v správnej polohe a poskytnúť jej pevnú oporu.

V opačnom prípade nebude mať chrbtica túto oporu a to bude nútiť svaly, aby túto situáciu korigovali a pracovali celú noc. Okrem bolesti chrbta to bude mať za následok aj nedostatočný odpočinok.

Príliš tvrdý matrac?

22

Uvedené tvrdenie je určite pravdivé, ale matrace sa nedelia len na tvrdé a mäkké, existuje mnoho medzistupňov. Ako teda zistíte, či je tento tvrdý matrac už príliš tvrdý? Príliš tvrdý matrac spôsobí človeku podobné problémy ako príliš mäkký matrac, rozdiel je len v tom, že pri mäkkom matraci vás bude skôr bolieť krčná chrbtica, zatiaľ čo po noci na príliš tvrdom matraci to bude skôr spodná časť chrbta. Príčina je stále rovnaká, chrbtica je v neprirodzenej polohe.

Jednoduchý test, ktorý sa používa na kontrolu správnej tvrdosti matraca, spočíva v tom, že si ľahnete na chrbát a pokúsite sa vložiť ruku pod spodnú časť matraca. V ideálnom prípade ruka prejde, ale medzi ňou a chrbtom nebude žiadny priestor. Ak ruku pod chrbát vôbec nevložíte, matrac je príliš mäkký; ak je medzi ňou a chrbtom stále veľa miesta, je príliš tvrdý.

Nikdy nepodceňujte výber matraca a venujte mu maximálnu pozornosť. Ak si nie ste istí alebo chcete vedieť viac o konkrétnom matraci, neváhajte sa obrátiť na odborníkov. Čas, ktorý strávite výberom matraca, sa vám mnohonásobne vráti v podobe kvalitného odpočinku a životnej energie!