Ako vybrať matrac pre deti?

Spánok je činnosť, ktorá je pre človeka nielen fyziologickou nevyhnutnosťou, ale väčšina z nás si ju aj s veľkým potešením dopraje. Ak však naše telo nemá naň vhodné podmienky, môžeme očakávať, že sa ráno zobudíme s bolesťami chrbta alebo krku. Aj keď takáto bolesť môže byť veľmi nepríjemná, nie je to to najhoršie, čo môže nevhodne zvolený matrac na posteli spôsobiť. V skutočnosti je matrac pre zdravý spánok kľúčový. Najmä u detí a dospievajúcich, ktorých telo sa ešte len vyvíja, potom môže podcenenie jeho výberu viesť k vážnym a ťažko napraviteľným zmenám mladej chrbtice. Ako teda presne vybrať takýto matrac pre dieťa? Na čo sa zamerať? Ako vybrať naozaj najlepší matrac pre deti?

Prečo je kvalita matraca dôležitá?

2

Matrac podopiera telo počas spánku a zabezpečuje jeho anatomickú polohu. Význam plnenia tejto funkcie spočíva v tom, že umožňuje človeku odpočívať tak, aby sa chrbtica počas spánku nedeformovala, čo zabraňuje spomínaným bolestiam alebo zlému vývoju chrbtice v prípade detí a dospievajúcich. Okrem toho kvalitný a dobre zvolený matrac pre deti (a dospelých) umožňuje telu dostatočne sa uvoľniť, vďaka čomu je odpočinok výrazne efektívnejší ako v opačnom prípade. Inými slovami, práve matrac výrazne prispieva k tomu, že človek vstáva skutočne svieži a oddýchnutý, nie unavený a "rozbitý".

Matrace pre novorodencov a malé deti

3

Pri výbere matraca pre novorodencov a batoľatá je dôležité mať na pamäti, že v posteli trávia viac času ako dospelí, často podstatnú časť dňa. Je preto veľmi dôležité nepodceňovať význam nákupu matraca vhodného pre deti. Dnešným štandardom sú matrace vyrobené z prírodných a hypoalergénnych materiálov, ako je napríklad kokosové vlákno. Pre deti je táto vlastnosť matraca obzvlášť dôležitá.

Všeobecne sa odporúča matrac s vyššou tvrdosťou pre deti a na klasickej stupnici tvrdosti od jednej do piatich by mal byť na úrovni 3 alebo vyššej. Pre novorodencov je tvrdší matrac veľmi dôležitý aj preto, že znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia.

Matrace pre staršie deti a dospievajúcich

4

Pravidlo vyššej tvrdosti matraca pre deti sa odporúča aj pre dospievajúcich, ktorým musí tiež poskytovať dostatočnú ortopedickú oporu. Pri výbere matraca je na kupujúcom, aby zvážil, aký rozmer je najvhodnejší. Na rozdiel od matracov pre malé deti, ktoré sa používajú v postieľkach pomerne krátky čas, kým sa deti "presťahujú" do väčšej postele, matrace pre staršie deti by mali byť dimenzované s dostatočnou rezervou. Samozrejme však vždy záleží na veku, výške a hmotnosti dieťaťa, pre ktoré sa matrac vyberá. Špeciálne matrace s delenou zónou nie sú vo všeobecnosti vhodné pre deti; tie sú určené skôr pre dospelých, preto sa zatiaľ neunáhlite a nekupujte ich.

Na trhu sú k dispozícii matrace z pur peny pre deti, matrace z kokosového vlákna a iných materiálov. Vždy by však mali spĺňať vyššie opísané parametre.

Výber matraca pre deti je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri zariaďovaní detskej izby. Otázka, ako vybrať matrac pre dieťa, môže byť dôležitá pre celý budúci život dieťaťa. Preto jej venujte dostatočnú pozornosť a v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať!