Ako si vybrať matrac na boľavý chrbát?

Kvalitný spánok je nevyhnutný pre náš fyzický a psychický stav a bez neho je ťažké nájsť ráno dobrú náladu a fyzickú kondíciu. Na kvalitný spánok však musí byť splnených niekoľko podmienok, medzi ktorými nikdy nesmie chýbať vhodný a kvalitný matrac. Najmä v čase, keď sedavé zamestnanie a celkový životný štýl s nedostatkom pohybu spôsobili doslova epidémiu problémov s bolesťami chrbta, je dôležité venovať výberu matraca dostatočnú pozornosť. Aké konkrétne vlastnosti by teda mal mať matrac, ktorý nám bolesti chrbta nielenže nezhorší, ale aspoň čiastočne zmierni? Ako by mal vyzerať najlepší matrac na boľavý chrbát?

Tvrdosť matraca

8

V prípade, že trpíte bolesťami chrbta, mali by ste si vybrať matrac strednej tvrdosti. Ak je matrac príliš mäkký, nebude poskytovať dostatočnú oporu, vaša chrbtica bude počas spánku neprirodzene zakrivená a na niektoré oblasti - napríklad medzistavcové platničky - bude vyvíjaný príliš veľký tlak. Naopak, ak si vyberiete príliš tvrdý matrac, chrbtica bude tiež nútená do neprirodzenej polohy a výsledok bude podobný. Správne zvolený matrac by sa mal ohýbať v miestach, kde pôsobí tlak, ale len natoľko, aby udržal chrbticu v rovnej polohe. Príliš mäkký aj príliš tvrdý matrac a bolesti chrbta sú spojené nádoby.

Ortopedické matrace

28

Pre tých, ktorých naozaj trápia bolesti chrbta, sa oplatí pozrieť priamo do segmentu ortopedických matracov, recenzií a skúseností zákazníkov s nimi je na internete viac než dosť, aby ste si vybrali ten správny. Ortopedické matrace na boľavý chrbát sú rozdelené do niekoľkých anatomických zón (zvyčajne 3, 5 alebo 7), ktoré poskytujú oporu rôznym častiam tela, hlave, krku, ramenám, krčnej chrbtici, bokom atď. Vďaka tomu sa tlak tela na matrac účinne rozloží a chrbtica zaujme svoju prirodzenú polohu.

Existuje niekoľko materiálov, ktoré môžu spĺňať uvedené parametre. Môže to byť latex, pamäťová pena alebo taštičkové pružiny. Okrem ortopedických vlastností by mal byť kvalitný matrac dostatočne priedušný, ideálne v kombinácii s lamelovým roštom. Matrac by sa mal samozrejme vždy vyberať s ohľadom na telesnú veľkosť a hmotnosť. Riešiť možno aj špecifické prípady, napr. keď ortopedické matrace hľadajú manželia, z ktorých každý potrebuje výrazne iný. Takúto situáciu možno vyriešiť buď kúpou dvoch matracov so špeciálnym spojovacím prvkom, alebo matracov, ktoré majú z oboch strán rôznu tvrdosť.

Zhrnutie

1

Výber matraca na boľavý chrbát je dôležitý krok, ktorý môže výrazne ovplyvniť naše zdravie. Nemal by sa preto v žiadnom prípade podceňovať. Skutočná skúška však prichádza počas niekoľkých prvých nocí na novom matraci. Ak počas tohto obdobia zistíme, že nám matrac nevyhovuje, nemali by sme váhať a využiť lehotu na vrátenie výrobku.