Výhody matraca z pamäťovej peny

Len málo vecí je pre príjemný a úspešný deň dôležitejších ako skutočne dobrý spánok. Bez dobrej postele a kvalitného matraca však o ňom môžeme len snívať, preto ich výberu musíme venovať naozaj maximálnu pozornosť. V poslednom čase sa stali veľmi obľúbenými matrace z pamäťovej peny. Ako fungujú a aké sú ich vlastnosti? Skutočne nám pomáhajú dobre si oddýchnuť a načerpať sily do ďalšieho náročného dňa?

Čo je to pamäťová pena?

17

Termín pamäťová pena (niekedy tiež lenivá alebo viskoelastická pena, v angličtine memory foam) označuje materiál, ktorý je schopný meniť svoje vlastnosti na základe zmien teploty a tlaku, a tak dokonale "obopína" telo. Matrac, ktorého vrchnú vrstvu tvorí tento jedinečný materiál, sa dokonale prispôsobí vášmu telu a podoprie ho v tej najideálnejšej polohe.

Pamäťová pena sa pôvodne používala vo vesmírnych raketoplánoch, aby poskytla astronautom oporu pri veľkom preťažení počas štartov a pristátí, a v nemocniciach pre dlhodobo chorých pacientov. Vďaka svojim vlastnostiam sa však stala vhodnou aj na použitie v bežných domácnostiach a okrem matracov môžete nájsť aj vankúše vyrobené z rovnakého materiálu.

Výhody pamäťovej peny

18

Najdôležitejšia výhoda pamäťovej peny už bola spomenutá vyššie: prispôsobenie sa telu a poskytovanie opory v ideálnej polohe. Zároveň nevytvára žiadny protitlak na telo, takže počas spánku je oveľa menej potrebné meniť polohu (vašu aj vášho partnera), čo vedie ku kvalitnejšiemu odpočinku. Štruktúra pamäťovej peny je otvorená a priedušná, čo umožňuje dobrú cirkuláciu vzduchu a odvetrávanie vlhkosti. Ďalšou výhodou je, že pamäťová pena neposkytuje dobré útočisko pre roztoče a baktérie. Môžeme spomenúť aj skutočnosť, že pamäťová pena je veľmi ľahká, a preto sa smatracom ľahko manipuluje.

Zvýšená popularita a dokonale zvládnutá technológia výroby tiež znamená, že matrace z pamäťovej peny sú v súčasnosti dobre dostupné a vyznačujú sa veľmi príjemnou cenou. Pamäťová pena je tiež veľmi odolná a má dlhú životnosť, takže ide o investíciu, ktorá sa určite vráti.

Ako používať matrac z pamäťovej peny?

19

Matrac z pamäťovej peny je ideálny na použitie v kombinácii s lamelovým roštom, nie je veľmi vhodný pre lamelové alebo doskové rošty. Zároveň je potrebné spomenúť, že pamäťová pena nie je určená pre deti a dospievajúcich, ktorí by ju nemali používať z dôvodu stále sa vyvíjajúcej chrbtice. Pre dospelých je však skvelým riešením, ktoré im umožňuje vstávať dobre oddýchnutým, bez bolesti chrbta a chrbtice, čo je veľmi dôležité, najmä v dobe, keď je bolesť chrbta doslova civilizačnou chorobou. Matrac z pamäťovej peny si zamilujete aj vy. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa matracov z tohto skvelého materiálu, neváhajte nás kontaktovať!