Matrac pre deti od 2 do 3 rokov

Nie nadarmo sa rodičia starších detí často "sťažujú" na to, ako rýchlo prešiel čas, keď boli deti malé. Je to naozaj pravda, deti rastú oveľa rýchlejšie, ako by sme si ako ich rodičia želali. Nám však nezostáva nič iné, len sa s tým zmieriť a snažiť sa zabezpečiť pre naše deti čo najlepšie prostredie v každej fáze ich rastu a dozrievania. Len málo vecí je v tomto smere dôležitejších ako kvalitná posteľ a matrac, ktoré deťom umožnia kvalitný a zdravý spánok. Aké sú teda parametre pre výber najlepšieho matraca pre deti od 2 rokov, t. j. pre obdobie, keď deti začínajú opúšťať svoje postieľky a rodičia im kupujú nové postele?

Veľkosť a typ matraca

5

Pred kúpou novej postele a matraca si musíme ujasniť svoj rodičovský prístup. Chceme dieťaťu kúpiť rovno posteľ "dospeláckej" veľkosti s tým, že ju bude používať aj počas "tínedžerského" veku, alebo zvolíme menšiu posteľ ako medzistupeň medzi detskou postieľkou a veľkou posteľou? Toto rozhodnutie bude prirodzene ovplyvnené veľkosťou kupovaného matraca. Oba prístupy sú viac-menej rovnocenné a ani jeden z nich nie je v rozpore s pravidlom, že matrac je vhodné meniť približne raz za 7 rokov. Rozhodnutie je teda úplne na rodičoch.

Matrace pre deti od 3 rokov by mali byť - rovnako ako matrace pre akúkoľvek inú vekovú skupinu - hypoalergénne, antibakteriálne a nemali by obsahovať žiadne umelé lepidlá, farbivá atď. Vyhnite sa kúpe matracov, ktoré sú zónové, pretože tie sú určené výlučne pre dospelých. Deti by teda vzhľadom na svoju veľkosť a častejšie zmeny polohy na posteli ich výhody nevyužili, naopak, boli by skôr kontraproduktívne.

Tvrdosť a ďalšie parametre matraca pre deti od 2 rokov

7

Aj pre deti vo veku od 2 do 3 rokov platí pravidlo, že by mali spať na stredne tvrdom až tvrdom matraci, ktorý poskytuje dostatočnú oporu ich chrbtici, zabezpečuje kvalitný a efektívny spánok a správny vývoj chrbtice a celého podporného kostrového systému, ktorý prebieha počas dospievania. Na zabezpečenie účinnej cirkulácie vzduchu by mal byť matrac aj dostatočne priedušný. Pre jednoduchú údržbu je vždy užitočné, ak má matrac ľahko snímateľný a prateľný poťah. Ideálny matrac by potom mal byť aj obojstranný, pretože táto vlastnosť uľahčuje údržbu a umožňuje rovnomerné otáčanie oboch strán, čím sa do určitej miery rozloží zaťaženie v čase a pomalšie sa nenávratne poškodí.

Zhrnutie

12

V okamihu, keď nastane čas na kúpu matraca pre deti od 2 rokov alebo o niečo staršie, je dôležité si uvedomiť, že ide o kúpu zariadenia, ktoré môže ovplyvniť pohodlie a dokonca aj zdravie vášho dieťaťa, a preto by sme k nemu mali všetci pristupovať s maximálnou dôslednosťou a zodpovednosťou. Vyberajme len a len kvalitné matrace pre deti od 3 rokov, je to ten najlepší darček, aký môžeme svojim deťom dať.