Ako vybrať matrac pre dieťa?

Všetci rodičia túžia po tom, aby mohli pre svoje dieťa vytvoriť čo najlepšie zázemie. Pre najmenších to znamená predovšetkým kvalitné miesto na spanie, pretože práve v postieľke trávia novorodenci veľkú časť svojho dňa. Z hľadiska zdravia a prirodzeného vývoja dieťaťa je potom dôležité venovať najväčšiu pozornosť predovšetkým kvalite matraca. Čo však znamená "najlepší matrac pre dieťa"? Čo znamená vybrať najlepší matrac pre novorodenca?

Veľkosť a materiál

14

Výber správnej veľkosti matraca pre dieťa nie je zložitý, musí sa jednoducho hodiť do postieľky. Ak posteľ nie je nejakým spôsobom atypická, nebude to veľký problém a na trhu sú bežne dostupné matrace štandardných rozmerov. Jediné, čo je potrebné na tomto mieste zdôrazniť, je, že sa naozaj neoplatí snažiť sa prispôsobiť matrac určený napríklad pre menšie postele. V okamihu, keď dieťa začne robiť prvé kroky, mohlo by sa stať, že by mu do vzniknutých medzier skĺzli nohy atď.

Pokiaľ ide o materiál matraca, je vhodné vybrať matrac, ktorý je hypoalergénny, testovaný na iné zdravotné riziká, pokiaľ možno minimalizuje šírenie vírusov a baktérií a je dostatočne priedušný, aby zabránil prehriatiu tela dieťaťa a umožnil únik vydychovaného oxidu uhličitého. V súčasnosti je na trhu niekoľko druhov materiálov, ktoré spĺňajú uvedené parametre. Patrí medzi ne obľúbené kokosové vlákno, prírodný latex a celý rad ďalších penových materiálov ponúkaných pod rôznymi obchodnými názvami.

Tvrdosť matraca a ďalšie parametre

15

Hlavnou úlohou detského matraca je poskytnúť dostatočne pevnú oporu pre telo dieťaťa. Príliš mäkký matrac by sa pod dieťaťom deformoval a neplnil by túto funkciu. To by mohlo mať za následok nesprávny vývoj chrbtice so všetkými negatívnymi dôsledkami v neskoršom veku. Všeobecným pravidlom preto je vyberať pre deti tvrdšie matrace.

Medzi ďalšie parametre, ktoré treba zohľadniť pri výbere najvhodnejšieho matraca pre novorodencov, patrí jeho obojstrannosť; z hľadiska údržby a hygieny je možnosť matrac otočiť neoceniteľná. Z rovnakých dôvodov je vhodné, ak má matrac ľahko snímateľný poťah. Samozrejme, matrac nevyberáme len na niekoľko mesiacov, je veľmi pravdepodobné, že bude dieťaťu dobre slúžiť, keď začne robiť svoje prvé kroky. Z tohto hľadiska je preto vhodné, aby mal matrac okraje, ktoré zabezpečia bezpečné postavenie.

Zhrnutie

16

Výber zdravotného matraca pre vaše dieťa je dôležitým krokom, ktorý ovplyvní kvalitu jeho prvých mesiacov a rokov života. Preto by mu všetci rodičia mali venovať dostatočnú pozornosť a snažiť sa zabezpečiť, aby matrac pre ich dieťa spĺňal maximum parametrov, od ktorých závisí jeho kvalita.